BAHAR VE ORTANCALAR


Bahar mevsiminin gelmesiyle doğa canlandı, her tarafta çiçekler açmaya başladı. İster bahçenizde, isterseniz balkonunuzda kendiniz de doğanın renk cümbüşüne katkıda bulunabilmek adına ortanca yetiştirebilirsiniz.
Ortancaların 70-75 adet farklı çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Ortancalar, doğada güneşli ortamlarda ya da yaprakları dökülen ağaçların altında yetişirler. Ne kadar güneş görürlerse o kadar iyi çiçek verirler. Toprak ne kadar kireçliyse ortancalar pembe, beyaz, ne kadar asitliyse yani besince zenginse o kadar mavi, mor renkte açarlar.
Ortancanın Bakımı: Toprağınızın besinlerinin çiçeğiniz tarafından kullanılmasını istiyorsanız, toprakta pH değerlerine dikkat etmelisiniz. Mavi çiçekler için kullanacağınız gübrenin nitrojen ve potasyum alüminyum sülfat bakımından zengin ve sülfat bakımından fakir olması gerekmektedir. Eğer pembe çiçekli bir ortancanız var ise yılda iki defa pH’nızı yükseltmeniz gerekiyor. Bunun için asidi yüksek bir toprağınız var ise kireç ekleyebilirsiniz.0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...