GRİBİN ÇARESİ BESİNLER

Grip olmadan önce ve gripken yapmamız gerekenlerin başında doğru beslenme geliyor.
İşte gripken yemeniz gerekenler…


Sıcak Çay
Sıcak yeşil ve siyah çay hastalıklarla savaşan antioksidanlar arasındadır. Buharıyla nefes tıkanıklığınızın hafiflemesini de sağlamış olursunuz. Bir kaşık bal ve limon ekleyerek boğazınızın ağrısını dindirebilirsiniz. Kafeinden uzak durun, bitkisel ürünleri tüketmeyi tercih edin.

Sebze-Meyve Suyu
İster ayrı ayrı ister karışık. Meyve ve sebze suları hem salata yapmaktan daha kolay hem de bağışıklık sisteminizin muhteşem savaşçıları…

Tavuk Çorbası
Tavuk çorbası olmadan bir grip yemeği düşünülemez. Besleyici ve boğazı yumuşatıcı özelliğinin yanı sıra anti-inflamatuar özelliğiyle gripte tedavi edici olduğuna dair bilimsel kanıtlar da var. Sıcak tavuk çorbası, gözlerde ve boğazda yanmaya neden olan bakteri ve virüslere karşı vücut direncini artmasını sağlar.

Hindi Sandviçi
Protein deposu olan hindi etini, iyi bir enerji kaynağı olarak tüketebilirsiniz. Sandviç şeklinde, lezzetli soslarla damak tadınıza uygun bir öğün yaratabilirsiniz.

Sarımsak
Eğer çabuk ayağa kalkmak istiyorsanız, sarımsak ilave edebileceğiniz bir çorba içmek en doğru seçimdir. Antimikrobiyal ve bağışıklık sistemini harekete geçiren özellikleriyle tıkanıklığınızı açarak ferahlamanızı sağlar.

Zencefil
Zencefil, genellikle karın ağrısı, bulantı şikayetlerini rahatlatmak için kullanılan alternatif tedavi yöntemlerinden birisidir. İltihapla mücadele edici özelliğini ortaya çıkaran araştırmalar var. Zencefili gıdalarınızın üzerine ya da gazozun içine rendeleyerek kullanabilirsiniz.

Atıştırmalıklar
Öğün aralarında atıştırın İştihanızı geri kazanmak için öğün aralarında iştah açıcı atıştırmalıklar tüketin. Bunun için protein içeren ama laktoz içermeyen içecekleri tercih edin. Çilekli ve çikolatalı içeceklerle ihtiyacınız olan vitamini, besini ve kaloriyi almak en cazip öneriler arasındadır.

Muz
Dilimlenmiş, püre veya bütün muzu bir çırpıda midenize indirin. Sık sık grip olan çocuklarda meydana bulantı, kusma ve ishal gibi rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olur. Muz, pirinç, elma ve tost doktorların öncellikle grip diyeti önerileri arasındadır. Sindirim sisteminizin katı gıda ihtiyacını da karşılamış olursunuz.

Tost
Grip ve soğuk algınlığı beslenmelerinde tostun faydası göz ardı edilmemeli. Tost ve kraker tarzı gıdalar tüketmeye özen gösterin. Tavuklu şehriye çorbasıyla birlikte kraker ya da tost yiyebilir, böylece hem hastalıkla mücadele etmiş hem de doymuş olursunuz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...