Uyku Neden Önemlidir?

Hayatımızın üçte ikisini uykuda geçiriyoruz. Uyku, yemek ve su içmek kadar hayati önemi olan bir ihtiyaçtır. Yeterli miktarda ve kaliteli bir uyku, hem sağlığımız hem de gün içindeki işlevlerimizi yerine getirebilmemiz açısından bir zorunluluktur.
Uyku vücudu dinlendirir. Büyüme hormonu en fazla uykuda salgılanır.
Hücrelerin yenilenmesi, organizmanın onarımı, hafıza, genetik hafıza programlanması, yeni bilgilerin öğrenilmesi ve kalıcı hale getirilmesine katkı sağlar.

Horlamak Bir Hastalık Belirtisi Midir?
Horlama daralmış hava yolundan geçmeye çalışan havanın sesidir. Gürültülü horlayanların yaklaşık %5’inde horlama tıkayıcı uyku apnesi sendromu hastalığının belirtisi olabilir. Bunun beraberinde eş veya yakınlarca tanıklık edilen apne (solunum durması) olabilir.
Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromunuz Olabilir Mi?

Gürültülü horluyor musunuz? (yan odadan duyulabilir)
Uykudan boğulma hissi ile uyanıyor musunuz?
Eşiniz uykuda nefesinizin durduğundan söylüyor mu?
Uygunsuz yerlerde uykuya dalıyor musunuz? (Örn. işde, arabada, tiyatroda, televizyon seyrederken)
Sebepsiz yorgunluk, konsantrasyonda güçlük, unutkanlık, sinirlilik, depresyon, cinsel istekte azalma şikayetleriniz var mı?
Eğer yukarıdaki soruların bir veya birkaçına cevabınız evet ise doktora başvurmanız gerekmektedir.
Uyku Laboratuvarları
Bazı hastanelerde uyku sorunlarını araştırmak için uyku laboratuarları kurulmuştur. Bunlar ev ortamını aratmayacak şekilde dizayn edilmiştir. Uyku bozukluklarının tanısı için hastanın bir gece boyunca uyku laboratuarımızda kalması gereklidir.
Gece boyunca hastaların beyin dalgaları, solunum ve kalp fonksiyonları, kan oksijen düzeyleri özel eğitimli teknisyenler gözetiminde takip ve kayıt edilir. Teknik aletler ve uyku teknisyeni ayrı bir odada bulunur. Odadaki diyafon vasıtası ile uyku teknisyeni hastaya istediği zaman yardımcı olur.
Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Yüksek tansiyon
Kalp krizi
Ritim bozukluğu
İnme
Depresyon
Glukoz intoleransi, insülin direnci
Kilo vermede güçlük
Trafik ve iş kazaları
Cinsel isteksizlik, iktidarsızlık

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...