YER DÖŞEMESİ YALITIMI

Gürültüyle etkili bir şekilde mücade etmek isterseniz, değişik yoğunluklardaki malzemeler kullanmakla belirli frekans aralıklarının, yani tiz ve bas seslerin giderebileceğini bilmelisiniz.

Burda ağır ve hafif malzemeler arasındaki geçişler önemlidir. Bu tür bir yapı, buradaki gibi sert köpük, mineral elyaf ve beton sıva ile sağlanır.
Gerekli Malzemeler:
-Sert Köpük
-PVC Folyo (oda yüz ölçümünün iki katı)
-Mineral elyaf (2 ila 3 cm kalınlığında)
  Ayrıca kenar şeridi olarak da
-İnşaat çeliği hasırları
-Sıva betonu
  Aletler:
-Metre çubuğu
-Kurşun kalem
-Kaptırma (tilki kuyruğu) testere
-Makas ya da bıçak
-Betonlama aletleri
  • Alt zemin düz olmalıdır. Duvar ile temas engeli de çok önemlidir. Her temas noktası ayak seslerini bitişik odalara aktarır ve bunun sonucu olarak çalışmanın başarısı azalır.
  • Yalıtım levhaları iki tabaka halinde yapıştırılmıştır. Bu sayede kenarlarda, bitişme yerinin sızdırmaz olmasını garanti altına alan çift yönlü bir kenar kıvrımı oluşur. Levhalar yapıştırılmaz. Serbest ama boşluksuz serilir.
  • Bir PVC folyo buhar engeli olarak iş görür. PVC yolları 10 cm bindirilmeli olarak serilir.
  • İlk yalıtım tabakası boyuna serildikten sonra mineral elyaftan ikinci tabaka enlemesine üstüne yayılır. Levhalar arasında boşluk kalmaması önemlidir. 
  • Beton sıvadan bir sonraki tabaka ıslaktır. Bu yüzden mineral elyaf levhaları ek bir PVC folyo ile yalıtılır.
  • İnşaat demir hasırları sert sıva betona elastikiyet kazandırır ve kırılma tehlikesini azaltır. Beton kütlesi hacminde sıvı hazırlanır. Böylece yayması daha kolaydır. Büyük bir düzeltme tahtasıyla beton sıva düzgün bir kalınlıkta yayılır. Porsiyonlar halinde çıkış/kapı yönünde ilerlenir.
ÖNERİ:
Büyükçe yüzeylerin yeni bir beton sıva ile kaplanması durumunda hazır beton sıvalar sipariş edilebilinir. Beton sıva pompayla yüksek katlara da ulaştırılabilmektedir. Ön ve son çalışmaları her zaman amatör usta kendisi yapabilir.
0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...